Avokádo - český název je "Hruškovec přelahodný" - je exotické ovoce s jemně oříškovou příchutí původem ze středu Jižní Ameriky. Má hruškovitý, oválný až kulovitý tvar, silnou, lesklou slupku tmavě zelené barvy. Barva dužiny může být od světle zelené až po žlutou (záleží na odrůdě). Dužina má jemnou, máslovou konzistenci. Avokádo je bohaté na proteiny, vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Obsahuje spoustu minerálů, především železa, vápníku, fosforu a draslíku. Je v něm obsažen také lecitin, který snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje paměť. Pozor při hubnutí, avokádo obsahuje téměř třetinu tuků, byť ve formě nenasycených mastných kyselin, které jsou jinak zdraví prospěšné. Avokádo při koupi nesmí být kašovité, raději kupujeme tvrdé, s neporušenou slupkou, a necháme je doma dozrát zabalené do papírového sáčku nebo do novin při pokojové teplotě. Málo se ví, že SLUPKA, PECKA I LISTY AVOKÁDA jsou JEDOVATÉ.
Postup
Zralé avokádo rozpůlíme, vyjmeme pecku a lžící vydlabeme dužinu do vyšší nádoby. Přidáme lžičku hořčice, půl lžičky soli, zarovnanou lžičku cukru, šťávu z jednoho malého citrónu, špetku pepře a dvě lžíce slunečnicového oleje. Pomalu rozmixujeme do hladké jemné hmoty. Ochutnáme a dochutíme solí, cukrem, případně citronovou šťávou podle vlastní chuti. Avokádovou majonézu (dip) podáváme k masu, zelenině, do salátů, jako omáčku na hranolky i jako pomazánku.
Tip: Zralé avokádo má tmavě zelenou, lesklou, tvrdou slupku a po jemném zatlačení palcem by mělo být lehce poddajné. Zralé avokádo se lehce oloupe, případně vydlabe lžící, pecka jde snadno vyjmout. Tvrdé avokádo necháme dozrát dva až tři dny při pokojové teplotě.
Guma guar, karubin, karagenan, lecitin... co si pod tím máme představit? Tak si těm "éčkům" z testovaných nanuků podíváme na zoubek. Jaká jsou éčka v testovaných nanucích:
Téměř u všech "éček" v testovaných výrobcích se
jedná...
zobrazit článek